Ion Pro

Iona jsem si koupil někdy v roce 2006 nebo 2007. Chtěl jsem si vyzkoušet něco rychlejšího. Měl jsem špatné zkušenosti s větroněm bez klapek nebo brzd (Filip od Pelikána). Na malém letišti bylo obtížné přistát - Filip letěl a letěl a vůbec se mu nechtělo dolů. Iona jsem proto koupil s klapkama. Dodání trvalo několik měsíců a přišel až na podzim. Mezi tím jsem začal lítat s jinými letadly a Ion byl nakonec v krabici na skříni skoro tři roky...

Postavil jsem ho z toho, co jsem měl doma v srpnu 2010. Jeho parametry jsou: rozpětí 2.2m, délka 1.1m, hmotnost 1.47kg. Pohon: 4xA123 + AXI 2820/12 + vrtule sklopka Aeronaut CamCarbon nejprve 12/6,5 a později snad 12/8. Odběr na plný plyn je pro 12/6.5 kolem 35-40A. Při tomto odběru by motor měl být schopen běžet něco přes 3 minuty.

Po několika letech se jako optimální jeví vrtule 12/8 se kterou je průměrný odběr asi 37A a špičkový (první jednu až dvě sekundy po zapnutí motoru) kolem 44A. Na kapacitu 1,8Ah vychází nastavit dobu motorového letu na 2:50.

První let

První let proběhl 15.8.2010 spolu s Macem nedaleko Hradišťka. Motor běžel celkem dvě minuty a spotřeboval 1,0Ah. To znamená průměrný odběr kolem 30A, takže je pěkně vidět rozdíl mezi 35A na zemi a 30A ve vzduchu. S touto vrtulí by měl být tedy schopen běžet bez problémů přes 4 minuty. Příště zkusím vrtuli 12/8, která by měla na zemi brát okolo 45A.

Bohužel první let skončil špatně. Při posledním přistání jsem zazmatkoval a těsně nad zemí chtěl ubrat klapky a přidat plyn. Něco jsem udělal špatně a ION se patrně dostal do vývrtky. Ve výšce 2m jsem nestačil nijak zareagovat a výsledkem byla hvězdice - jedno křídlo do země a kotoul - a zlomený kolík v náběžce, který drží křídlo v trupu. Uvidíme, jak dopadne oprava.

Druhý let

Po opravě křídla jsem vypustil Iona podruhé 8.9.2010 na stejné louce u Hradišťka. Vyměnil jsem regulátor za Castle Creation ICE Lite 50, který umí v průběhu letu zaznamenávat proudy, napětí nebo otáčky. Dále jsem nahradil vruli 12/6 silnější 12/8. Dle Aurory běžel motor 102s a spotřeboval 1,05Ah. Průměrný proud byl tedy 37A. To odpovídá i hodnotám, které zaznamenal regulátor. Bohužel jsem měl nastavenou brzdu jen na 50% a ta nedokázala zastavit vrtuli, takže strašně brzdila letadlo. Výsledkem byly jen velmi krátké úseky letu bez motoru. Doufám, že se správně nastavenou brzdou poletí Ion aspoň 2x déle.

Každopádně tento pokus dal informace, jak dlouho můžu lítat. 102s běhu motoru spotřebovalo 1,05Ah. Rozumné maximum pro A123 je kolem 1,8Ah - to odpovídá běhu motoru 2:55. Nastavení timeru na 3:00 (začíná pípat 20s před koncem) tedy zajistí dostatek energie.

Napětí, proudy a otáčky - celý let. Je vidět několik vystoupání. Běh motoru byl vždy několik sekund a pak chvíli plachtění. Kvůli špatné viditelnosti jsem nestoupal moc dlouho - tak kolem 10 sekund. Rozsah proudu je od 35 do 42A. Napětí je asi 13V bez zátěže a 11V když běží motor. Otáčky vrtule jsou kolem 8-9 tisíc za minutu.


Napětí, proudy a otáčky - vybraný úsek. Tady je vidět podobný vzor. Po spuštění motoru je spotřeba kolem 40A. Za 1-2 sekundy se letadlo rozletí, proud klesne a otáčky narostou.


Napětí, proudy a otáčky - jeden běh motoru. V tomto případě běžel motor jen 4 sekundy. Proud klesl z počátečních 40A na 36A a otáčky se držely na 8600 za minutu. Taky je dobře vidět úbytek napětí na baterce z 13 na 11 volt.

Třetí let

Po správném nastavení brzdy proběhl třetí let. Konečně ION lítal, jak měl. Celkem běžel motor asi 2:13 a spotřeboval 1,43Ah. Z toho na motor padlo dle regulátoru 1,28Ah a asi 0,15Ah bylo na pohyb serv. Ve vzduchu jsem byl na jedny baterky asi 30 minut. Upravený timer vychází na 2:50 motorového letu.

Bohužel zase jedno přistání nedopadlo dobře. Trochu silněji jsem s Ionem praštil a odešlo jedno servo klapek. Oprava se nepovedla - odešel motorek a asi i potenciometr. Tak zajdu k Peckovi pro další HS-82 MG... Budu asi muset dávat klapek méně a namixovat do nich výškovku, aby ION sám letěl i bez nutnosti manuálně potlačit.


Celý let kolem 30 minut. Několik vystoupání dlouhých 10-20 sekund a mezi nimi let bez motoru.


Jedno vystoupání, které ukazuje typický vzor, kdy proud klesne během ddvou sekund z 44 až na 36A.

Měření motorů a vrtulí

Měření několika kombinací motorů, baterek a vrtulí, které jsem použil do Veverčáka, je možné nalézt zde
Zpět na hlavní stranu létání

Pár odkazů, které se můžou při stavbě IONa hodit:
Stránly autora -JP Models
Stavba Iona v obrazech na Mk Chlumes. Doporučuji!
Jak instalovat serva do křídla - PiNa
Dokončení Iona - PiNa
Další stavba v obrazech - až 1,4kW
RC Mania fórum: Ion PRO+ / OPTIMA XL
RC Mania fórum: co dát do IONa?
RC Mania fórum: Pohon do IONa
RC Mania fórum: Nastavení klapek u IONa
RC Mania fórum: Ion PRO+ nastaveni klapek (Vyreseno)
RC Mania fórum: ION PRO+ programovanie Futaba FC10CG -začiatočník
4. let cas = 2:45 1.76Ah nabito 1.57Ah do motoru